Ha a drágakövek világába barangolunk, többnél-több meseszép, csillogó kővel van lehetőségünk találkozni. Megfordulhatnak különböző színekben és formákban, más és más méretekben, egy ékszeren pedig szemet gyönyörködtetően ragyogják be viselőjüket.
Amikor ékszervásárlás előtt állsz, vagy ha már vásároltál köves ékszert, akkor szinte biztos hogy találkoztál a cirkónia fogalmával. Megannyi gyűrű, medál vagy éppen fülbevaló esetében szembe jöhetnek velünk olyan modellek, amelyekbe nem más, mint cirkónia van befoglalva.
Mutatós, ragyogó és dekoratív – de mit is érdemes tudni a cirkóniáról? Ebben a cikkben most feltárjuk e kő rejtélyeit! Ismertetjük a legfontosabb tudnivalókat és különbségeket, amiket vásárlás során érdemes szem előtt tartani.
A népszerűség mögött lappangó titok – Feil Róbert véleménye
A FEIL márka egyik alapítótagja, Feil Róbert a drágakövek világában otthonosan és magabiztosan mozog, a cirkónia népszerűségéről pedig a következőképp vélekedik:
“Vitathatatlan, hogy a cirkónia egy sokkal pénztárcabarátabb alternatíva a gyémánthoz képest, csillogása és ragyogása viszont annál jobban hasonlít hozzá – ebből kifolyólag pedig sokan teszik le a voksukat egy cirkónia ékszer mellett.”
Mit értünk cirkónia alatt?
Ragyogó és kedvező áron hozzá lehet jutni – de mi is pontosan a cirkónia?
Nagy mértékben hasonlít a gyémánthoz, azonban a gyémánttal ellentétben a cirkóniát mesterséges úton állítják elő, más szóval a cirkónia egy szintetikus drágakő. Érdekesség, hogy eredetileg az 1970-es években még az akkori lézertechnológiákhoz gyártották, majd miután az ékszeripar is felfedezte a cirkóniában rejlő lehetőségeket, meghódította a világot.
Abból kifolyólag, hogy laboratóriumi körülmények között hozzák létre, sokkal kedvezőbb áron hozzá lehet jutni, mint egy gyémánthoz. Legelterjedtebb fajtája a fehér, azonban a cirkónia különböző színekben is pompázhat, így kék vagy rózsaszínű kövekkel is találkozhatunk egy-egy ékszerben.
A szemet gyönyörködtető ragyogáson kívül pedig keménységben is közelít a cirkónia a gyémánthoz – első ránézésre a két drágakő között a különbséget alig, ha könnyen meg lehet mondani.
Vigyázat! Ugyan hasonló az elnevezésük, de nem összetévesztendő a cirkonnal és a cirkóniummal.
A cirkónia (pontosabban nevén: kocka cirkónia) egy gyémánt utánzat, amely ragyogása a gyémántéhoz nagyon hasonlít, viszont sokkal sérülékenyebb.
A cirkon egy természetben előforduló ásvány. Megtalálható belőle kék, barna, vörös, lila, sárga, zöld és színtelen változat is, viszont az ékszeriparban történő felhasználása nem terjedt el olyan mértékben, mint a cirkónia esetében.
A cirkónium pedig egy kémiai elem (Zr), az átmeneti fémek közé tartozik. Felhasználása igen sokoldalú: a fogpótlások alapjaihoz és acélötvözetek készítéséhez is egyaránt felhasználják.
A cirkónia és a gyémánt megkülönböztetése
Ha leraknánk most egy gyémántot és egy cirkóniát egymás mellé, vajon hogy lehetne a kettő között különbséget tenni?
A sok hasonlóság ellenére jelentős különbségek is vannak a két kő között, amiket való igaz, nem szakmai szemmel nézve kihívás lehet észrevenni – viszont egyáltalán nem lehetetlen. Mikroszkóp alatt megfigyelhető, hogy a gyémánt felülete körültekintőbben és precízebben van megmunkálva, míg a cirkónia felületéről ez nem mondható el.
A hasonló keménység ellenére is felfedezhetünk különbségeket – a kövek keménységét az úgynevezett Mohs-skálán mérik, ahol a gyémánt 10-es értékkel rendelkezik, a cirkónia viszont 8,5 pontos eredményt tudhat a magáévá.
Végezetül az egyik leglényegesebb különbség pedig nem máshol, mint az árban található: ahogy arról már szó esett, a cirkónia egy árban sokkal kedvezőbb megoldás a gyémánthoz képest.
A ragyogás ára, avagy a cirkónia hátulütői
Ahogy minden érmének két oldala van, úgy a cirkónia köves ékszereknek is van egy olyan oldala, amit vásárlás előtt tanácsos megismerni.
A gyönyörű csillogás mellett a cirkónia kifejezetten érzékeny a külső hatásokra és az esetleges balesetekre – ilyenek lehetnek például az akaratlanul bekövetkezett ütődések és karcolások.
A cirkónia rendkívül könnyen meg tud karcolódni, amiből kifolyólag a kő veszíthet a csillogásából és a tekintélyéből, ezáltal pedig az ékszer által nyújtott összkép nem tudja azt a ragyogást és kifinomultságot nyújtani, amiért az elsősorban megvásárlásra került.
Ezen kívül érzékeny még a hőváltozásokra is, akár meg is repedhet a kő, ha nem vagyunk elég körültekintőek! Érdemes a házi munka alatt kifejezetten odafigyelni az ékszerre, vagy pedig addig levenni azt, hogy még véletlenül se következzen be a baj.
Ráadásul a cirkónia időtállóságban a gyémánttal nem képes versenybe szállni. Az évek alatt a kő lassan, de biztosan veszít tekintélyéből és fényéből, majd elkerülhetetlenné válik a kő cseréje – amit viszont szintúgy pénztárcabarát módon el lehet intézni.
Egy költséghatékony és időtálló alternatíva
A cirkónia érzékenysége sokak számára okozhat kényelmetlenséget hosszú távon, hiszen a kő cseréje előbb-utóbb elkerülhetetlen, ráadásul a minőség sem lesz olyan magas színvonalú, mint amikor kézhez kaptuk az ékszert.
A mesterséges gyémántok feltörekvő népszerűsége az ékszerpiacon egyre több és több érdeklődő tekintetét fogja meg, hiszen e drágakövek különlegessége, hogy laboratóriumi úton kerülnek előállításra – szerkezetében, minőségében és időtállóságában viszont megegyezik a gyémánttal.
A természetes gyémánthoz képest a laborban növesztett, mesterséges gyémánthoz akár 50-70%-al olcsóbban is hozzájuthatunk, ráadásul fenntarthatóbb alternatíva is – előállítása során a természet nem kerül megbolygatására, és a bányászatnál jelentkező káros anyagok sem kerülnek kibocsátásra.
Tudnivalók a cirkóniáról – összegzés
A cirkónia ragyogásában és külsejében szinte megegyezik a gyémánttal, azonban ahogy telnek-múlnak az évek, sérülékenysége miatt tekintélyéből lassan, de biztosan veszít, és elkerülhetetlen a kő cserélése.
A cirkónia nem összekeverendő a cirkonnal és a cirkóniummal – az elnevezés ugyan hasonló, a cirkon egy természetben is fellelhető ásvány, a cirkónium pedig egy kémiai anyag!
Árban egy pénztárcabarát alternatívát kínál a gyémánthoz képest, azonban ha egy másik, időtálló és minőségi opció után kutatunk, érdemes a mesterséges gyémántokra vetni egy pillantást.
Találd meg a tökéletes drágaköves ékszert a FEIL-nél!
Kínálatunkban lehetőséged van egyedülálló gyémánt és mesterséges gyémánt ékszereket megtekinteni – ékszereink viselőjét időtlen eleganciával és kifinomultsággal ruházzák fel, mely az évek során töretlen marad.
Szakmailag tapasztalt munkatársaink készen állnak, hogy minden egyes érdeklődő számára elhozzák a tökéletes ékszert – legyen az egy már meglévő drágaköves modell, vagy egy teljesen egyedi ötlet megvalósítása.
Látogass el hozzánk a bemutatótermünkbe, ha pedig kérdésed van, vedd fel velünk bátran a kapcsolatot!