Noha napjainkban a különféle öngondoskodási formák kondíciói már jóval áttekinthetőbbek, mint pár évvel ezelőtt, egy nyugdíjbiztosítási kalkulátor használatával még mindig jelentősen megkönnyíthetjük a saját dolgunkat.
A piacon tapasztalható jelentős kínálat ugyanis komoly kihívás elé állíthatja azokat, akik csak most ismerkednek a különböző kötött célú megtakarítási megoldásokkal. Egyfelől azért, mert még az azonos szerkezetű konstrukciók közt is akadhatnak hatalmas eltérések, ám ennél is nagyobb dilemmát jelenthet, miszerint a kívánt célunkat sokszor csak egy precízen összeállított, kellőképp diverzifikált portfólióval érhetjük el.
Ilyenkor a nyugdíjcélú öngondoskodási megoldások átfogó vizsgálatára van szükség, az előszűrésnél pedig kiválóan alkalmazható egy olyan eszköz, mint amilyen például a Grantis nyugdíjbiztosítás tanácsadó kalkulátor. A legtöbb esetben természetesen ez önmagában még nem elegendő ahhoz, hogy meghozhassuk a legoptimálisabb döntést, ezért mielőtt még határoznánk, mindig egyeztessünk független pénzügyi tanácsadóval.
Nyugdíjbiztosítás, ÖNYP, NYESZ – éljünk az állami támogatás lehetőségével
A szakmai segítség elsősorban azért is elengedhetetlen, mert laikusként sok esetben nincs elegendő információ a birtokunkban ahhoz, hogy olyan portfóliót állíthassunk össze, amivel maximálisan kihasználhatjuk a rendelkezésre álló lehetőségeket. Ott van mindjárt az szja-visszatérítés kérdése, hiszen jelenleg három olyan nyugdíjcélú megtakarítás is elérhető hazánkban, amelyekre adójóváírás formájában állami támogatást vehetünk igénybe. Így az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíj előtakarékossági számla és a nyugdíjbiztosítás együttes alkalmazásával évente akár 280 ezer forint jóváírást is kaphatunk. Ezt kihasználva hosszútávon jelentős plusz hozam érhető el, így mindenképpen érdemes élni ezzel a lehetőséggel.
Ugyanakkor számtalan egyéb tényezőt is vizsgálnunk kell, mielőtt még határoznánk. Komoly befolyással bír döntésünkre a stressztűrő képességünk, a rendelkezésünkre álló futamidő hossza, és persze az sem mindegy, havi szinten mekkora összeget tudunk rendszeresen félretenni. Rendkívül fontos szempont az is, kívánunk-e aktívan foglalkozni lekötéseinkkel és szeretnénk-e mi meghozni menet közben a pénzügyi döntéseket. Ehhez ugyanis behatóan kell ismerni a piacot és folyamatosan nyomon kell követni az aktuális változásokat.
Ne felejtsük el, hogy például egy nyugdíjbiztosítási kalkulátor az épp aktuális adatokat mutatja, de ha a garantált hozamú módozat helyett a befektetési egységhez kötött alternatíva mellett döntünk, úgy az eszközalapok átfogó tanulmányozása is elengedhetetlen lépés lesz. Szerencsére akkor sem kell lemondanunk a magasabb kamatokról, ha ezzel a részével nem szeretnénk mi magunk foglalkozni, hiszen egy személyes tanácsadó közbenjárásával biztosan a legjobb döntést hozhatjuk meg.
Miért lényeges a nyugdíjbiztosítási kalkulátor használata?
A biztosítói forma számtalan előnnyel kecsegtet, hiszen például ez az egyetlen olyan konstrukció, ahol a kifizetés dátumára nincs hatással a későbbi korhatár emelés. Ugyanakkor napjainkban már 40-nél is több különféle ajánlat közül kell kiválasztani a számunkra legmegfelelőbbet, ennek első lépése pedig a nyugdíjbiztosítási kalkulátor információinak vizsgálata.
Az itt kapott adatokból ugyanis már jól látszik, az egyes lehetőségek kapcsán milyen 20 éves TKM mutatóval számolhatunk, ahogy az is hányféle eszközalapból választhatunk és mekkora minimum időtartammal kell számolnunk. Ezek mind-mind elengedhetetlenek a nyugdíjbiztosítás kiválasztásánál, ám ha kiszűrtük a szóba jöhető alternatívákat, a végső döntésünket mindenképpen egy pénzügyi tanácsadóval történő konzultációt követően hozzuk csak meg.